niedziela, 6 października 2013

Pielęgnacja włosów suchych

Zdjęcie: http://alphabetapie.com

Najlepsze dla włosów suchych są delikatnie myjące szampony, takie jak dziecinny, jajeczny, żółtkowy, lecytynowy, z witaminą F. Do mycia zamiast szamponu można użyć środków domowych, np. przeprowadzić od czasu do czasu kurację żółtkową lub regeneracyjną.

Przepis na kurację żółtkową:
  2-3 żółtka, do których dodajemy kilkanaście kropel witaminy A, zwilżamy włosy letnią wodą i myjemy żółtkami dzieląc je tak, aby wystarczyły nam na dwa mycia.
Do ostatniego płukania dodajemy trochę soku cytrynowego ( na 1 litr wody- sok z połowy cytryny).

Przepis na kurację regenerującą:
Wmasowujemy pół szklanki podgrzanej oliwy wymieszanej z sokiem z połowy cytryny w skórę głowy i zostawiamy pod turbanem. Następnie zmywamy go dwukrotnie szamponem. Przy wypadaniu włosów stosuje się zarówno przy włosach suchych, jak i tłustych zamiast oliwy- podgrzany olej rycynowy.

Aby włosy rosły zdrowo i ładnie wyglądały musimy dostarczać im następujące elementy: 
siarkę, żelazo, wapń, jod, kwas krzemowy, witamina B.
Dużą ich zawartość możemy znaleźć w świeżych warzywach, rybach, mleku, jajach, ryżu, w pieczywie pełnoziarnistym oraz drożdżach piwnych.
 Dobrze jest również dostarczać organizmowi tabletek z zawartością jodu lub zielonych alg.
Mycie włosów na pozór nie wydaje się trudną czynnością. Mimo to, wiele osób popełnia wiele błędów podczas tej prostej czynności. W przeciwieństwie do skóry, włosów nie da się w pełni zregenerować i trzeba czekać aż do czasu, gdy urosną nowe. Przy włosach pół długich trwa to co najmniej trzy lata. W tym okresie myjemy włosy około 250 razy i myślę, że jest to dostateczny powód, by poświęć pielęgnacji włosów trochę uwagi.
Przed myciem włosów najlepiej jest je rozczesać, by nie plątały się w trakcie ich mycia.

Beztłuszczowe płukanki nadają włosom puszystość
Używając po każdym myciu płukanki pojawia się coraz większy problem z ich ułożeniem. Przyczyną jest zbyt wiele środków pielęgnacyjnych we włosach. Dlatego stosujmy kurację płukanką przy co drugim myciu głowy używając beztłuszczowych środków. Zawierają one głównie nawilżające proteiny wzmacniające, a nie zwiększające ciężar włosów.

Składniki ekologiczne wzmacniają włosy
Co dwa tygodniu dobrze stosować kompresy i maseczki do włosów z biologicznymi składnikami, takimi jak jedwabne proteiny i witaminy (np. pantenol), naturalna keratyna czy lecytyna. Włosy po nich błyszczą i wyglądają na zdrowe. Pamiętajmy by każdy z takich środków dokładnie spłukać!

Liposomy regenerują skórę głowy
Kuracje nawilżające na bazie liposomów używamy dzieląc włosy i nanosząc krem, partia po partii, jedynie na skórę głowy, wmasowujemy i pozostawiamy na kilka minut. Cząstki przenoszące liposomy zatroszczą się o to, by cenne środki nawilżające głęboko wniknęły w skórę i wzmocniły komórki. Dzięki takiej kuracji skóra staje się bardziej napięta i elastyczna, a cebulki włosowe lepiej odżywione.Skóra nie powinna po takim zabiegu swędzieć, a łupież nie tworzy się tak szybko, ponieważ komórki zostały dokładnie nawilżone.

Źródło: M. Kędra "Sekrety Urody", redakcja Joutnsl fur die Frau "222 fryzury na każdą okazję".